Panjur Tamiri

Panjur kelime olarak çok geniş bir anlamda kullanılır. Farklı alanlarda ve çeşitli amaçlara yönelik olarak kullanılan panjurlar en fazla evlerin penceresini soğuktan ve kirden korumak için kullanılması ile bilinir. Ancak panjurlar ev pencereleri haricinde evlerin balkonlarının kapatılarak balkonun bir oda gibi kullanılması, olabilecek hırsızlıkları önleme amacı ile ya da iş yerlerinde güvenliği sağlama ve kiri önleme amaçları ile de kullanılabilmektedir.

 Uzun kullanım sürelerinden sonra dış etkenler sebebiyle her eşyada olduğu gibi panjurlarda da arızalar meydana gelebilir. Panjur sahiplerinin panjur tamiri için bu işte ustalaşmış olan kişileri bulmaları gerekir. Panjurun makaralı bir sistem olması nedeniyle arızasının tespiti ve ardından da tamir edilebilmesi için bulunacak olan ustanın bu işten gerçekten anlıyor olması gerekir.

 Klasik Tipteki Panjurlar ve Arızaları

 Klasik adını taşıyan panjurlar eskiden olduğu gibi hala en çok kullanılmakta olan panjurlardır. Bu panjurlar yeni sistemlere göre oldukça basit çalışırlar. Panjuru oluşturan çerçevenin malzemesi alüminyum olurken panjurun açılıp kapanan orta kısmı ise plastik malzemeden oluşur. İçerisinden geçirilen bir ip sayesinde panjurun hareket etmesi sağlanır.

 Bu tip panjurlarda genelde ip malzemenin kopması şeklinde arıza meydana gelir. Diğer arızaları ise ipin kasnak kısma dolanarak panjurun çalışmasını engellemesi, menteşelerde ya da makaslarda meydana gelen kırılmalar, kasnağın kırılması ya da plastik bölümlerin raydan ayrılması oluşturur. Panjur tamircisi tarafından giderilebilecek olan bu tip arızalar panjurdaki malzemelerin değiştirilmesi ya da tamir edilmesi ile giderilebilmektedir.

 Modern Tipteki Panjurlar ve Arızaları

 Modern olarak adlandırılan panjur sistemleri klasik olan panjurların gelişmiş çeşididir. Bu tipteki panjurların tüm malzemelerinin ana maddesini alüminyum oluşturmaktadır. Ancak yine de bu panjur da diğerleri gibi bir ip sayesinde çalıştırılır. Panjurun kasnak bölümü bilyalı bir sisteme sahiptir ve bu nedenle de çok rahat bir kullanım sunar. Klasik panjurlardaki plastik kısım yine plastikler ile yapılmakla beraber çok rahat bir kullanım sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir !  Pvc Pencere Yalıtımı

 Uzun yıllar kullanılabilen bu panjurlarda da diğer çeşidinde olduğu gibi ip kopmaları, kasnaklarda kırılma meydana gelmesi, lamellerde kırılmalar ya da menteşelerde kırılmalar gibi arızalar oluşur. Panjur tamiri hizmeti veren firma tarafından kolay ve hızlı bir şekilde çözülebilecek olan bu arızaların tamiri genelde panjur yerinden çıkarılmadan yapılır. Arızanın kaynağı tespit edildikten sonra kısa sürede tamiri yapılabilmektedir.

 Motorla Çalışan Panjurlar ve Onarımları

 Bu tipteki panjurlar bir motor yardımı ile çalışmaktadır. Alüminyumdan yapılan panjurlar, genellikle dükkanlarda ya da evlerin önünü tamamen kapatacak şekilde yapıldığından iple kullanımı mümkün olmaz.

 Bu sebeple de ya da bir buton kullanılarak ya da kumanda veya cep telefonu uygulamaları yardımıyla açılıp kapatılır. Bu tip panjurlarda panjur tamir ücreti diğer tip panjurlardan daha farklı olabilir. Ancak arızanın büyüklüğüne göre ufak çaplı bir müdahale ile de sorun çözümlenebilmektedir. Çelikten yapılan askılarda kopmalar ya da motorda meydana gelebilen bozulmalar bu tip panjurların arızalarının başında gelmektedir.

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>