PVC(Pimapen Pencere) Kanat Ayarlarının Yapılması

PVC(pimapen pencere) kanat ayarı, sistemin yapısına göre birden farklı şekilde yapılabilmektedir. Kısacası; PVC pencere kanat ayarı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı, tamamen pencere açılımına bağlıdır. Belli bir standardı yoktur. Çünkü pencere açılımlarında tek bir model bulunmamaktadır.

 Düz Açılımlı Pencerelerde Kanat Ayarının Yapılması

 Düz açılımlı pencereler; kolu yukarı çevrilerek, sadece yana açılabilen pencerelerdir. Bu tür pencerelerde kanat ayarının yapılması, 3 farklı şekilde gerçekleştirilir.

 Açılan pencere kanadının aşağı sarkmasıyla oluşan ayarsızlık, mevcut kanadın içindeki camın takozlanmasıyla giderilebilir. İki yanda ve üstte bulunan çıtaların sökülmesiyle ve daha sonra ise, kolun bulunduğu bölümün hem üst hem yan kısmına cam takozun koyularak açılan kanadın yukarı doğru kaldırılmasıyla yapılır.

 Eğer yukarıda bir sarkma durumu söz konusuysa; menteşelerden ayar yapılarak, kanat yukarıya kaldırılabilir. Kanat, menteşelerdeki pimler sökülerek alınır. Üst menteşenin üstten 2 vidası sökülür, menteşenin üst kısmı 5 mm kadar geriye çekilir, üstteki vida atılır, alttaki vida sökülür ve yine 5 mm kaydırıldıktan sonra vidalanır. 3 orta vidanın da atılması gereklidir.

 Eğer a​çılan kanatlarda sarkma yoksa kilit karşılıkları ayarlanır. Kilit karşılıklarına “zamak” denir. Kilitteki pimler, açık konuma getirilir ve üstünden kasaya doğru bir çizgi atılır. Çizginin üstüne de zamaklar takılır ve ayarlama tamamlanır. Daha sonra, pimlerin kışlık ayarlarının yapılması da gereklidir.

 Çift Açılımlı Pencerelerde Kanat Ayarının Yapılması

 Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan çift açılımlı pencere sistemlerindeyse; pvc pencere kanat ayarı pencere ayarları 4’lük Alyan anahtarıyla yapılmaktadır. Alt menteşenin üstünde ve yan kısımda ayar yeri bulunur. Bu yerlerle, pencere ayarları kolayca yapılabilir. Ayar yeri; pencere açıldığında, menteşenin hemen alt kısmındaki yuvanın içindedir. Pencere üstünden ileri geri hareket ettirilebilir. Kanat ayarları bu şekilde kolayca tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir !  Panjur Tamirini Ustasına Bırakın

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>