PVC Pencere Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Yaz geldi, sıcaklar bastırdı, peki siz pencerelerinizi yaz ayarına getirdiniz mi? Evet, doğru okudunuz! PVC pencerelerin de tıpkı buzdolaplarında olduğu gibi yaz ve kış ayarları var! Bu ayarlar sayesinde yazın daha serin, kışı daha sıcak bir ortam sağlayabiliyor ve enerjiden de tasarruf edebiliyorsunuz. PVC pencerelere yaz ve kış ayarı nasıl mı yapılıyor?

PVC Pencere Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır

Yazı evinizde daha serin, kışı da daha sıcak geçirmek istemez misiniz? Bunu kim istemez öyle değil mi? Peki ayarlanabilir PVC pencere sistemlerinden haberdar mısınız? PVC pencerelere yaz ve kış ayarı yaparak evinizde yazı daha serin, kışı ise daha sıcak geçirebilirsiniz. Bunu sağlayabilmenin ise çeşitli yolları bulunuyor.

Çoğu zaman, pencere çerçeveleri takıldığında dört mevsim şeklinde ayarlanıyor. Pencerelerinizin hangi ayarda takıldığını bulmak için, pencerenin pervazı ile birleştiği yere bir parça kağıt koyun. Eğer kağıdı rahat bir şekilde çekebiliyorsanız ya da kağıt kendiliğinden düşüyorsa pencereniz yaz ayarındadır. Fakat kağıdı çekemiyorsanız ya da yırtılıyorsa pencereleriniz kış ayarında demektir. Peki ya dört mevsim? Onu anlamanın yolu da yine kağıdı çekmek! Kağıdı çıkarırken hafifçe zorlanıyorsanız ancak kağıt yırtılmıyorsa pencereniz 4 mevsim ayarında demektir. Gelelim bu ayarı değiştirmeye;

  • İlk olarak pencerenizin kilitleme mekanizmasını bulmalısınız. Kilitleme mekanizması yuvarlak ya da oval bir pimdir.
  • Bu pimin tornavida ya da alyan anahtarına uygun bir açıklığı oluyor. Bu açıklığa bir alyan anahtarı veya tornavida takın ve pimi döndürün. İşte bu kadar basit!
  • Tüm pimleri bulup aynı uygulamayı yapmadığınız takdirde dengeli bir ayar yapmamış olursunuz.
İlginizi Çekebilir !  Pvc Pencere Yalıtımı

PVC Pencere Nasıl Temizlenir?

PVC pencere sistemleri, her ne kadar farklı model ve renklerde üretilseler de ağırlıklı olarak beyaz renkte tercih ediliyor. Beyaz da kiri ve lekeyi en fazla gösteren renk olduğundan pencerelerin temiz tutulması hem daha önemli oluyor hem de zorlaşıyor. PVC pencereleri temizlerken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlar:

  • PVC pencerelerinizi temizlerken sert ve partiküllü temizleyicileri kullanmayın. Bu tür temizleyiciler çerçevelerinize zarar veriyor ve çizilmeye yol açabiliyor. Sıvı deterjanları rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Periyodik olarak temizlemek ilk günkü beyazlıklarını korumak adına önem taşıyor.
  • Temizliğe mutlaka çerçevelerden başalayın. Aksi halde camların temizliği için sil baştan yapmanız gerekebilir.
  • Silerek temizlemektense yıkayarak temizlemek her zaman daha pratik bir yol. Tabi bu daha çok dışta kalan kısımlar için geçerli bir durum.
  • Cam silerken iz kalmaması içinse silme suyunuza biraz sirke koyun. Böylelikle camlarınız çok daha parlak olacak. Aynı etkiyi maden suyu ile de sağlayabilirsiniz.

Comments

  1. MErhabalar pimapen için yaz kış ayarı yaparken kaç alyan gerekli acaba

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>