Panjur Tamirini Ustasına Bırakın

Pencerelerinizin dış kısımlarına kurulan panjur sistemleri pencerenizi ve evinizi dış etkenlerden korur. Bu sistem sizi dış etkenlerden korurken yağmur, kar ve aşırı sıcaklara maruz kalır. Makara sistemiyle çalıştığı için zamanla yıpranmalar olabilir. Bunun sonucunda da panjur kasnak arızaları ve tamiri kaçınılmaz oluyor.

 Panjur Kasnak Arızaları Nelerdir?

 Panjurun açılıp kapanmasını sağlayan makara sistemi ip yardımıyla çalışır. Makara tamburundan çıkıp boşa dönebilir. Bu boşa dönme, vidanın gevşemesi veya vida yerinin kırılması olabilir. Kasnağa sarılı ip makaraya dolanabilir veya kopabilir. Kasnakların taşıyabildiği bir yük kapasitesi vardır. Kasnağın üzerine binen yük zamanla ağırlık yaparak kasnağı kırabilir.

 Panjur İpleri Neden Kopar?

 Bir panjur ipinin ortalama ömrü 1 ile 3 yıl arasıdır. Dış hava koşulları, yanlış montaj veya sürtünme nedenlerine bağlı olarak ip kopabilir. Kopan ip boşa dönerek makaraya dolanır ve sistemi tıkar. Bunu kendi başınıza tamir edemezsiniz. Deneyimli bir ustaya ihtiyacınız bulunuyor.

 Gelen usta öncelikle panjurun üstündeki kutuyu söker. Sonra kopan veya dolanan ipi çıkarır. Sistem bozulduğu için yeni bir makara kullanılması gerekiyor. Yeni makara takılarak ip sarılır ve düzenek kurulur. Sonra kutu kapatılır.

 Panjur Kasnağı Tamiri

 Panjur arızalarını siz tamir etmeye kalkışmayın. Çok tehlikeli ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle panjur kasnağı tamiri için profesyonel ve tecrübeli kişilerden hizmet almalısınız. Sizin ya da ehil olmayan kişilerin tamir etmeye kalkışmaları sorunun daha da büyümesine yol açacaktır.

 Panjurun üstündeki kutuyu söken usta, sorunun nereden kaynaklandığını hemen anlar. Kasnak yuvadan çıkmışsa sorun basittir. Kasnak yuvaya yerleştirilir ve vida sağlamlaştırılır. Eğer zorlamaya bağlı kasnak kırılmışsa, yeni kasnak takılarak düzenek tekrar kurulur.

 Panjurunuzu uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ustanızın talimatlarını dikkatli dinlemeli ve uygulamalısınız.

İlginizi Çekebilir !  Panjur Makas Arızaları Ve Tamiri

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>