Panjur Makas Arızaları Ve Tamiri

Panjur eskiden beri herkesin evinde olmasını istediği ve hayal kurduğu bir üründür. Özellikle sahil bölgelerinde tercih edilmekle birlikte güneş etkisini en az indirmeye çalışan ve güneşin direkt olarak eve girdiği durumlarda her bölgede kullanılmaktadır.

 Panjur Nedir?

 Panjur, genellikle pencerelerin dış kısımları ile balkonlara takılan sarılabilir bir makara etrafında gizlenebilen ve ahşap veya plastik küçük şeritlerden yapılmış, rüzgâr ve güneşin istenmeyen zamanlarda önlenmesine yarayan yapı elemanıdır. İstenen seviyede açılabilmesi ile yatay doğrultuda da makaslar aracılığı ile açılması kullanımda her türlü uygunluğu sağlamaktadır.

 Panjur Makasları

 Panjur birçok farklı elemanlar kullanılarak oluşturulsa da temelde makara, makas, kepenk sepeti ve profillerden oluşur. Tüm bu malzemeler zaman ve hava etkisine bağlı olarak hasarlanabilmekte ve bu yüzden bakım gerektirmektedir. Panjur makas tamiri ve arızaları da özellikle dış etkilere, yağmur yağışına ve aşırı güneşe maruz kaldıklarından olmakta bunun sonucunda da düzenli bakım yapılmadığı takdirde tamir edilmeye ihtiyaç duymaktadır.

 Panjur Makas Bozuklukları ve Tamiri

 Panjur makasları özellikle dış havayla temas ettiklerinden en önemli sorunu oksitlenme yani paslanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı makasların ortalama 3 ay civarında yağlanması gerekmektedir. Paslanma makasların düzgün olarak açılmasını engellemekte veya ses yapmasına hatta zorlama durumunda kırılmasına sebep olmaktadır.

 Makasların diğer sıkıntısı ise bu bağlamda kırılmadır. Kırılan makasların tamiri mümkün olmadığından yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise bir makas kırıldığı takdirde sadece kırılan makasın değil panjurun iki tarafındaki makasın da değiştirilmesi önerilir. Farklı çalışma periyotlarından dolayı iki makas arasında fark olması diğer makasın daha çabuk kırılmasına neden olmaktadır. Bu değişimin nitelikli bir panjur tamircisi veya panjur tamir ustası tarafından yapılması her zaman için en iyi yoldur.

İlginizi Çekebilir !  Pimapen Pencere Montajı Nasıl Yapılır?

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>