Kopan Pankur İpi Nasıl Değiştirilir?

Panjurların açılıp kapanmasını sağlayan ipler zamanla kopabilir. İp koptuğu için de panjur çalışmayacaktır. Eğer bu konuda acemiyseniz ve herhangi bir bilginiz yoksa kopan pankur ipi nasıl değiştirilir? diye sorabilirsiniz.

 Öncelikli olarak eğer el becerileriniz yüksek değilse siz değiştirmeye kalkmayın. Pencereden sarkmak zorunda kalacağınız için iyi bir dengeye sahip olmanız gerekir. Panjur ipinin değiştirilmesi ustalık isteyen zahmetli bir iştir. Bu nedenle hiç riske girmeyip uzman bir panjur tamircisi çağırmanız en doğrusu olacaktır.

 Panjur İpi Nasıl Değiştirilir?

 Kopan panjur ipini siz değiştirecekseniz yapmamanız gereken ilk iş makarayı açmamak olmalıdır. Makarayı açarsanız içindeki yaylar fırlayacak ve mekanizma dağılacaktır. Hem zahmetten hem de maliyetten kurtulmak için eski makarayı söküp yenisini takmanız gerekiyor.

 Birinci Adım; Önce güvenliğinizi sağladıktan sonra kopmuş panjur ipini değiştirme işine başlayabilirsiniz. Eski makarayı söküp, yenisini takın.

 İkinci Adım; Panjur plastik lamelleri çıkarabilmeniz için en alta bulunan alüminyum profili yan rayları kastırarak yerinden çıkarın ve içeri alın. Üst bölümdeki panonun altındaki kapak vidalarını sökerek kapağı çıkarın. En fazla 5 plastik lamel kalana kadar lamelleri sökebilirsiniz. Raylardan çıkardığınız lamelleri toparlayıp yana doğru alın.

 Üçüncü Adım; Tambur bölümündeki kasnağa sarılı eski ipi sökebilirsiniz. Sökmeden bıraktığınız 5 lameli sarıp kağıt bantla yapıştırın. Yeni ipi dikme üstünde bulunan iki adet silindir yuvadan geçirip, dışarı çıkarın. Otomatik makaradan ipi sonuna kadar çekip, tornavida yardımıyla sıkıştırmayı unutmayın. Kasnağın üstündeki yuvadan geçirip panonun iç kısmından dışarı çıkarın. Kasnağın üstündeki yuvadan geçirerek arka kısmından bağlayın. Kasnağı lamellerin tam tersi yönüne doğru çevirerek ipi sarmalısınız.

 Dördüncü Adım; Söktüğünüz lamelleri yerine takın. Alt alüminyum parçasını vidalamayı unutmayın. Panjurunuzu çalıştırmayı deneyin. Eğer düzenli çalışıyorsa panjur panosunu yerine takabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir !  Isı Yalıtımı İçin Pvc Doğrama

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>